Badem Sütü Faydaları

Badem Sütü Faydaları

Beslenme alışkanlıkları değiştikçe gıdalardan elde edilen ürünler de değişiklik göstermeye başladı. Artık hepimiz artan sağlıklı beslenme farkındalığı ile daha doğal, besleyici ve küçük porsiyonlarda gıda tüketmeye dikkat ediyoruz. Yeterli vitamin ve mineral alımı da aynı şekilde çok daha önemli hale geldi.

Badem sütü raflardaki yerini daha yeni yeni almaya başladığında, raflarda sadece ithal ürünler görüyorduk. Ancak son zamanlarda yerli markaların ürünleri ile alternatiflerimiz artmış oldu. Günlük beslenme rutinimize dahil ettiğimiz batem sütünü tüketirken içinde katkı maddesi, şeker ve koruyucu olmamasına özen göstermek gerekiyor.

Badem sütü faydaları saymakla bitmez ve badem sütünün en belirgin özelliği, hayvansal sütlerdeki temel problem olan laktozu içermemesidir. B1 vitamini tiamin, B3 vitamini niacin, folat, B9 vitaminlerini içeren badem sütü, içerdiği kalsiyum miktarı sayesinde günlük kalsiyum alımınıza destek olur. Ayrıca kolesterol içermez. Kalp dostudur ve bağışıklığı güçlendirir. Sağlıklı beslenmek, metabolizmasının çalışmasını desteklemek ve kilo vermek isteyenlerin de sıklıkla tercih ettiği badem sütü, kolesterol dengesine yardımcı olmanın yanı sıra bağırsak sağlığı için de oldukça faydalıdır.

Badem Sütü Kalori ve Besin Değeri

Sütlerin 100 gramlık besin değerleri incelendiğinde badem sütü, kalorisi en düşük bitkisel sütlerden biri olup aynı zamanda 240 mg kalsiyum içeriği ile en yüksek kalsiyum değerine de sahiptir.

  • 100 gram inek sütü 118 kaloridir ve 7 gram protein ilke 8,3 gram şeker içerir.
  • 100 gram badem sütü 25 kaloridir ve 1 gram protein içerir. Şeker içermez.
  • 100 gram fındık sütü 27 kaloridir ve 0,8 gram protein ile 0,80 gram şeker içerir.
  • 100 gram kaju sütü 50 kaloridir ve 1 gram protein ile 3 gram şeker içerir.

Badem Sütünü Kimler Tüketebilir?

Bu lezzetli bitkisel sütü herkes keyifle tüketebilir ama laktoz intoleransı olanlar ve veganlar özellikle tercih etmektedir. Sıralayacak olursa badem sütü, hayvansal süte karşı hassasiyeti olanlar, laktoz intoleransı olanlar, keçi ve inek sütünü sindirimde güçlük yaşayanlar ve veganlar için idealdir.

Her gıda gibi bitkisel sütlerin de dengeli olarak tüketilmesi gerekiyor. Yani daha az kalorili olmaları ve laktozsuz olmaları, tüketiminin sınırsız olacağı anlamına gelmemeli. Örneğin, badem sütü tiroid sorunu olanlar için uygun bir besin değildir.

Ayrıca badem sütü gibi bitkisel sütlerin bebekler ve çocuklar için uygun olmadığının da altını çizmek gerekiyor. Anne sütü ya da bebekler için özel hazırlanmış gıdalar yerine badem sütü vb. ürünlerin kullanılması, hem yetersiz beslenmeye hem de ilerleyen zamanlarda beslenme kaynaklı başka sorunların yaşanmasına neden olabilir. Çocukların beslenmesiyle ilgili mutlaka uzman bir doktora başvurmak ve önerisi dahilinde farklı besinleri öğünlerine eklemek uygun olacaktır.

Nuts’all badem ezmesi ürünleriyle evde badem sütü hazırlamak isterseniz, linkteki yazı ilginizi çekebilir.

Etiketler: