Fındık Ezmesinin Kalori ve Besin Değerleri

Fındık Ezmesi Kalori ve Besin Değeri

Fındık, içeriğinde potasyum, magnezyum ve kalsiyumun yanı sıra sodyum da olması sebebiyle beslenmesinde sodyum kısıtlaması yapanlar için en iyi atıştırmalıklardan biridir.

Günlük beslenmemizde kalori saymaktan çok daha önemli olanın doğru kalorileri almak olduğuna önceki bir yazımızda değinmiştik. Fındık ezmesi tüketirken de aynı kural geçerli ancak hangi fındık ezmesini tükettiğimiz çok önemli. Market raflarında fındık ezmesi adı altında pek çok ürün var. Eğer dikkatli bakarsanız; bu ürünlerin bazılarında fındık ezmesi bazılarındaysa fındık kreması yazdığını göreceksiniz. Bu yazımız fındık ezmelerini içeriyor. Yani size %100 doğal, sağlıklı, içeriğinde herhangi bir katkı, koruyucu, rafine şeker ve krema bulunmayan fındık ezmelerinden bahsedeceğiz.

Fındık Ezmesi Kalori Değerleri

Kalori değeri incelememizi, hiçbir şekilde aflatoksin içermeyen, iyi tarım ile yetiştirilen, ilaç kalıntısı bulunmayan, doğal fındık ezmesi çeşidimiz olan Nuts’all Sade ve Şekersiz Fındık Ezmesi ile yapacağız.

1 Tatlı Kaşığı Fındık Ezmesinin Besin Değeri
Enerji (kcal)35,4
Toplam Yağ3,35
Doymuş Yağ:0,545
Trans yağ:0
Tekli Doymamış Yağ:2,485
Çoklu Doymamış Yağ:0,32
Karbonhidrat0,315
Diyet Lifi0,735
Protein0,635
Tuz0

Tabloda görüldüğü üzere 5 gramlık bir tatlı kaşığı fındık ezmesi 35 kaloridir. Bu 35 kaloriyi alırken protein, lif ve doymamış yağları da günlük beslenmenize dahil etmiş olacaksınız. Bu da sizi uzun süre tok tutacak. Ayrıca üründeki karbonhidrat değeri çok düşük olduğu, yani şeker içermediği için insülin seviyenizi hızla yükseltmeyecektir. Dolayısıyla kontrollü bir şekilde tükettiğiniz müddetçe fındık ezmesi size kilo aldırmayacaktır. 100 gram fındık ezmesi ise yaklaşık 700 kaloridir ve 12,7 gram protein ile 14,7 gram diyet lifi içerir.

Sade ve şekersiz fındık ezmesi yerine, fındık kreması gibi bir ürün tüketirseniz alacağınız kalorilere ilave olarak yüksek oranda karbonhidrat ve doymuş yağ da tüketmiş olacaksınız. Çok hızlı bir şekilde yükselen kan şekeriniz, sizi önce enerjik hissettirecek sonra yine acıkacaksınız. Kremalı ürünlerin sürülebilir ve hep aynı kıvamda olması için üretimlerinide trans yağ ve palm yağı bulunmaktadır. Üreticiler bu bilgileri genelde ürün paketlerinde içerik kısmına yağ olarak yazsalar da bizlerin yaptığı gibi doymuş ve doymamış yağ olarak ayrımı net olarak ürün etiketlerine eklemezler. Bu nedenle ürünleri alırken etiket okumayı bilmemiz çok önemli.

Fındık Ezmesi Kilo Aldırır Mı?

Sitemizden fındık ezmemizin diğer çeşitleri olan ballı fındık ezmesi ve bitter çikolatalı fındık ezmesi ürünlerimizin de besin değerlerine ulaşabilirsiniz. Hiçbirinin üretiminde rafine şeker, katkı maddesi, palm yağı, kıvam verici, tatlandırıcı veya koruyucu kullanılmamaktadır.

Günlük beslenmenizdeki besin ihtiyacınızı göre fındık ezmelerimizi güvenle beslenmenize dahil edebilirsiniz.

Etiketler: