Evde fındık sütü nasıl yapılır?

Fındık Sütü Nedir? Nasıl Yapılır?

Fındık sütü, fındığın su ile belli işlemlerden geçirilerek hazırlanması ile elde edilir. Bitkisel süt grubunda yer alan fındık sütü, özellikle veganlar, süte, süt ürünlerine ve laktoza karşı intolerensı bulunanlar tarafından tercih edilir.

Fındık sütünü dilerseniz çiğ fındık ile kendiniz, dilerseniz Nuts’all Sade ve Şekersiz Fındık Ezmesi ile evde kolayca yapabilirsiniz. Kendiniz yapmak isterseniz, sağlığınızı olumsuz etkilememesi için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunuyor. Bitkisel süt tariflerinde kuruyemişlerin uzun süre suda bekletilmesi ve sütün daha sonra hazırlanması öneriliyor. Her ne kadar bu kuruyemişin yumuşamasını ve kolay işlenmesini sağlasa da suda bekleyen kuruyemişlerde aflatoksin üreme riski de var. Sağlıklı bir besin elde etmeye çalışırken zehirli bir bakterinin üremesine neden olabilirsiniz. Bu yüzden, kuruyemişlerden yapılan sütlerin çok fazla suda beklememesini ve mümkünse tüketeceğiniz kadar yapılarak kullanılmasını öneriyoruz.

Kabuklarından ayıklanmış fındıkları, belirttiğimiz konulara dikkat ederek suda yumuşattıktan sonra blenderda çekip, ince bir tülbent ya da süzgeç ile süzerek kendi fındık sütünüzü elde edebilirsiniz.

Yapımında şekersiz fındık ezmesi ürünümüzü kullanarak uzun süre suda bekletmenize gerek kalmadan çok daha hızlı bir şekilde fındık sütü hazırlayabilirsiniz. Tüketeceğiniz süt kadar fındık ezmesi kullanmanızı ve ürünü bekletmemenizi öneririz.

Fındık Sütü Tarifi

  1. Üç yemek kaşığı fındık ezmesini 500 ml su ile karıştırın.
  2. Karışımı buzdolabında 1-2 saat bekletip fındık aromasının suya geçmesini bekleyin.
  3. Beklettiğiniz karışımı homojen hale gelene kadar blenderda yaklaşık 5 dakika karıştırın.
  4. Tatlı olmasını isterseniz içine kakao, keçiboynuzu tozu, tarçın veya vanilya ekleyebilirsiniz.
  5. Karışımı ince gözenekli bir tülbent ya da süzgeçten süzün.

Şimdi gönül rahatlığı ile fındık sütünüzü kahvenizde, smoothielerinizde ya da tatlılarınızda kullanabilirsiniz. Posadaki fındık besin değeri bakımından son derece değerli olduğu için fırında kurutarak kek, kurabiye, pancake hamurlarınıza katabilirsiniz. Hatta birkaç kaşık fındık ezmesi, kakao ve hurma ile karıştırarak lezzetli bir fındık kreması elde edebilirsiniz. Sıfır fire ile ekonomik ve sağlıklı badem sütü hazırlamak hiç bu kadar kolay olmamıştı!

Afiyet olsun!

Etiketler: