Fıstık Ezmesinin Faydaları


Fıstık Ezmesinin Besin Değerleri

Fıstık ezmesinin besin değeri incelenecek olursa, 100 gram şekersiz fıstık ezmesi 649 kaloridir ve 27 gram protein içerir. Fıstık ezmesi diyet yapanların da çok tercih ettiği bir gıdadır. 100 gramında 12 gram lif olan yer fıstığı ezmesi, sizi uzun süre tok tutar, ani tatlı krizlerinizi engeller. Bu nedenle diyet menünüze güvenle ekleyebilirsiniz. Doymamış yağ bakımından zengin olan fıstık ezmesinin 100 gramında 29 gram tekli doymamış yağ 17 gram çoklu doymamış yağ bulunur. Bu nedenle sağlıklı yağ deposudur diyebiliriz. Kalp sağlığına iyi gelen doymamış yağ kaynağı olan fıstık ezmesi, aflatoksinsiz olduğu sürece sindirip sistemi gibi diğer organlarınıza da iyi gelecektir.

Fıstık Ezmesi ve Spor 

Fıstık ezmesi protein bakımından yüksek bir besin olduğu için sporcular tarafından kas kütlesinin artması için de sıklıkla tüketilir. Yüksek enerji deposu olan bu ürünü, spordan önce sade ya da meyve ile, spor esnasında içtiğiniz BCAA vb. ürünlerle karıştırarak, spor sonrası yine sade olarak tüketebilirsiniz.

Fıstık ezmesi ile yapacağınız farklı tarifler ile öğünlerinizi lezzetlendirebilirsiniz. Evde hazırlayacağınız öğünleriniz için bizim tariflerimizi deneyebilir ve daha ekonomik olan, çevre dostu, geri dönüşüme uygun 1000 gram kavanozlardaki Nuts’all ürünlerini kullanabilirsiniz.

Merve Ülker

* Bu blogda kullanılan her yazının hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.

Etiketler: