Fıstık Ezmesi Kalori ve Besin Değerleri

Fıstık Ezmesi Hakkında

Fıstık ezmesi sağlıklı beslenenlerin, sporcuların, vegan ve vejeteryanların günün hemen her saati keyifle tükettikleri bir atıştırmalık. Her ne kadar fıstık ezmesinin anavatanı Amerika olsa da şu an Türkiye ve dünyada bir çok farklı fıstık ezmesi markası bulmanız mümkün. Çok sevilen, tek başına ve başka gıdalarla birlikte de tüketimi mümkün olan yer fıstığı ezmesinin gittikçe daha çok tüketilmesinin nedenlerinden biri, elbette ki sahip olduğu besin değerleri ve faydaları.

Fıstık Ezmesi Kalori ve Besin Değeri

Yüz gramlık fıstık ezmesi yaklaşık 650 kalori, 27 gram protein ve 12 gram diyet lifidir. Ancak fıstık ezmesi kavanozunu elinize aldığınızda bakmanız gereken ilk kısım, besin değerinden ziyade içeriği olmalıdır. İçinde herhangi bir ilave yağ, kimyasal bileşen olmayan fıstık ezmesi almaya özellikle dikkat etmemiz gerekiyor. Bunun iki nedeni var. Birincisi, palm yağı gibi ilave hidrojenize yağlarla üretiliyorsa, sağlıklı bir gıda tüketmeye çalışırken bizim için zararlı olan bir şeyi yemiş olacağız. Bir diğeri ise ürünün içeriği ne kadar karmaşıksa, yer fıstığının kalitesi ile ilgili de soru işaretleri doğacaktır. Ürün içinde ne kadar çok yer fıstığı varsa, üretici firma da o kadar kaliteli, aflatoksinsiz, tarım ilacı kalıntısı olmayan bir yer fıstığı kullanmak zorunda demektir.

Fıstık Ezmesi İçindekiler

NUTS’ALL SADE FISTIK EZMESİ BESİN DEĞERİ 100 GRAM 
Enerji (kcal):649
Toplam Yağ:54,70
Doymuş Yağ:9,80
Trans yağ:0,00
Tekli Doymamış Yağ:29,10
Çoklu Doymamış Yağ:16,80
Karbonhidrat:5,80
Şeker:3,10
Diyet Lifi:12,20
Protein:27,20
Tuz:0,10

Doğadaki her gıdanın doğal bileşenlerinde şeker ve tuz vardır. O nedenle bu besin değerlerinde gördüğünüz şeker ve tuz, yer fıstığının kendi doğası gereği içinde bulunan şeker ve tuzdur. Etiketlerde şeker yazmıyorsa bu da son derece yanıltıcı bir bilgidir. Karbonhidrat oranı son derece düşük olan bu ürün, şekersiz, ketojenik beslenenler için de uygundur. Karbonhidratın, 3.10’luk kısmı, besinin kendi içeriğindeki şekerden gelmektedir.

Fıstık ezmesi hakkındaki bilgileri derlediğimiz Nuts’all Blog sayfasında yer alan “Fıstık ezmesi kilo aldırır mı?” yazısına mutlaka bir göz atın. Yer fıstığı ezmesini günlük yemek piramidimize nasıl dahil edeceğimizi o yazıda detaylı olarak bulabilirsiniz.

Fıstık Ezmesindeki Yağlar

Yer fıstığı ezmesinin besin değerlerini incelerken içerdiği yağları iyi analiz etmemiz gerekir. Yer fıstığı kendi içinde doymamış sağlıklı yağlar barındırır ancak üretim sürecinde ürüne kıvam vermek, maliyetleri düşürmek ve sürülebilir olmasını sağlamak için kullanılacak ilave yağlar fıstık ezmesini sağlıklı bir besin olmaktan çıkarır.

Fıstık Ezmesindeki Protein, Vitamin ve Mineraller

Fıstıkta ve fıstık ezmesinde yüksek oranda protein vardır. Örneğin, 100 gram şekersiz fıstık ezmesinde 27 gram protein bulunur. Bunun yanı sıra fıstık ezmesinde magnezyum, B6 vitamini, manganez, E vitamini ve B3 vitamini de bulunmaktadır. Katkı maddesi, koruyucu ve kimyasal kullanmadan yapılan bir yer fıstığı ezmesi, iyi yağlar ile birlikte bu vitaminleri de almamız sağlar. İçerdiği yüksek protein oranı ile özellikle sporcuların, et ve et ürünleri tüketmeden beslenenlerin tercihi olan fıstık ezmesi uzun süre tokluk da sağladığı için sadece kalorisine bakılarak yanlış değerlendirilmemelidir. Günlük kalori ihtiyacımıza bağlı olarak beslememize dahil edeceğimiz fıstık ezmesi, öğünlerimizi de keyifli bir hale getirecektir. Fıstık ezmesi yemekten değil, içeriğinde bilmediğimiz fıstık ezmesini yemekten çekinmeliyiz.

Nuts’all ürünlerinin besin değeri analizlerine ürünlerin kendi sayfalarından ulaşabilir, aklınıza takılan soruları bize iletebilirsiniz.

Merve Ülker

* Bu blogda kullanılan her yazının hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.

Etiketler: