Kaju Ezmesinin Faydaları

Kaju Ezmesi

Nuts’all sizi bu defa tropikal iklime götürüyor ve bu bölgede yetişen en lezzetli kuruyemiş olan kaju ile buluşturuyor. 16. yüzyılda keşfedilen kajunun ezmesini yapmak için elbette ki epey araştırma yaptık, zira amacımız sizlere en kaliteli ve en lezzetli kaju ezmesini sunmaktı.

Son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan kaju; en çok Brezilya, Hindistan ve Afrika’da yetişmektedir. Kajunun birçok kuruyemişe göre daha pahalı olmasının nedeni ise hem emek yoğun bir süreçle üretilmesi hem de yetişmesi için her iklimin uygun olmamasıdır. Tüm bunların yanı sıra, her bir kaju meyvesinden sadece bir tane kaju fıstığı elde edilebiliyor olduğunu bilmenizde de fayda var.

Kaju Ezmesi Faydaları

Kaju ezmesi; kalsiyum, potasyum ve magnezyumun yanı sıra B1, B6, ve E vitaminlerini de içerir. Günlük ihtiyacımız olan sağlıklı yağları, vitaminleri ve mineralleri almamızda bize yardımcı olur. Özel süreçler ile kajunun besin değerini kaybetmemesini sağlayarak ürettiğimiz kaju ezmemizi; sabah kahvaltısı, ara öğünler, spor öncesi ve spor sonrası tüketilebilirsiniz. Marketlerde aşırı kavrulmuş ve tuzlu olarak bulunan kaju ezmelerine mutlaka denk gelmişsinizdir. Biz ise nem oranı ezme üretimine uygun olarak kavrulmuş; tuzsuz hammadde ile üretim yapmaktayız. Böylece ürün hem daha sağlıklı olmakta hem de içindeki vitamin ve mineraller korunmaktadır.

Kaju İçeriği 

  • Kalsiyum, potasyum, demir, bakır, çinko 
  • Selenyum, magnezyum, tiamin
  • Folik asit
  • B1, B6, E vitamini

Kaju Ezmesi Kalori ve Besin Değeri

Yüz gramlık kaju ezmesi 555 kaloridir ve 16,5 gram protein içerir. Ancak kaju ezmesi kavanozunu elinize aldığınızda bakmanız gereken ilk kısım, besin değerinden ziyade içeriği olmalıdır. İçinde herhangi bir ilave yağ, kimyasal bileşen olmayan kaju ezmesi almaya özellikle dikkat etmemiz gerekiyor. Bunun iki nedeni var. Birincisi; palm yağı gibi ilave hidrojenize yağlarla üretiliyorsa, sağlıklı bir gıda tüketmeye çalışırken bizim için zararlı olan bir şeyi yemiş olacağız. İkincisi; ürünün içeriği ne kadar karmaşıksa, yer fıstığının kalitesi o kadar sorgulanmalıdır. Ürün içeriğindeki yer fıstığı oranı ne kadar fazlaysa, üretici firma da o kadar kaliteli, aflatoksinsiz ve tarım ilacı kalıntısı olmayan bir yer fıstığı kullanmak zorunda demektir.

Nuts’all Kaju Ezmesi Besin Değerleri – 100 gram
Enerji (kcal):555
Toplam Yağ:44
Doymuş Yağ:8,25
Trans Yağ:0
Tekli Doymamış Yağ:23,1
Çoklu Doymamış Yağ:8,25
Karbonhidrat:30
Şeker:6
Diyet Lifi:3,3
Protein:16,5
Tuz:0
1 Tatlı Kaşığı Kaju Ezmesi Besin Değerleri – 10 gram
Enerji (kcal):55,50
Toplam Yağ:4,40
Doymuş Yağ:0,83
Trans yağ:0
Tekli Doymamış Yağ:2,31
Çoklu Doymamış Yağ:0,83
Karbonhidrat:3,00
Şeker:0,60
Diyet Lifi:0,33
Protein:1,65
Tuz:0

Doğadaki her gıdanın doğal bileşenlerinde şeker ve tuz vardır. O nedenle bu besin değerlerinde gördüğünüz şeker ve tuz, yer fıstığının kendi doğası gereği içinde bulunan şeker ve tuzdur. Etiketlerde şeker yazmıyorsa bu da son derece yanıltıcı bir bilgidir. Nuts’all ürünlerinin besin değeri analizlerine ürünlerin kendi sayfalarından ulaşabilir, aklınıza takılan soruları bize iletebilirsiniz.

Etiketler: