Matcha çayı nedir, matcha çayı nasıl içilir?

Matcha Çayı Nedir?

Matcha çayı, içinde yüksek oranda klorofil bulunan ve geleneksel Japon çay seremonilerinde içilen bir çay türüdür. İçinde hiçbir katkı maddesi olmayan Matcha çayı, Japonya’da yetişen yeşil çaylardan yapılır. İçinde stresi ve kaygıyı azaltan, beyindeki reseptörleri uyararak rahatlatan bir amino asit olan L-Theanine bulunur. Oldukça değerli bir antioksidan kaynağı olan ve metabolizmaya çok iyi gelen bu çayın üretimi ise oldukça meşakkatlidir.

Matcha Çayı Üretimi

İçeriğindeki yüksek klorofili elde edebilmek için, yapraklar toplanmadan 15-20 gün önce gölgede kurumaya bırakılır. Klorofil salgılaması artan yapraklar, hem daha parlak ve canlı bir renge bürünür hem de tadları kuvvetlenir. Toplanan yapraklar, buharda bekletilir, sonra kurutulup, damar, sap gibi kısımları ayıklanır. Bu işlemden sonra toplanan ürünün neredeyse %10 gibi az bir kısmı kalır ve buna Tencha denir. Tencha, el değirmeninde üç saat gibi uzun bir sürede toz haline getirilir.

Yüz gram Matcha çayı için işte bu kadar uzun bir sürecin geçmesi gerekmektedir. Çay üretiminin daha hızlı yapılması, çayı yakarak içindeki besin değerlerinin kaybolmasına neden olur. Bu yüzden hazırlarken sabırlı olmakta fayda var.

Matcha Çayının Faydaları

Matcha çayı, yüksek antioksidan özelliği sayesinde hücrelere zarar veren ve hastalıklara sebep olan serbest radikalleri engellemekte çok başarılıdır. Bir gramında 35 mg kafein olan Matcha çayı, yağ yakımını hızlandırır ve metabolizmayı etkin çalıştırır. Dolayısıyla sporcular tarafından tıpkı kahve gibi spordan önce tüketilmektedir. İçerdiği L-Theanine sayesinde vücudu sakinleştirir. Uyuşukluğa ya da uyku haline neden olmadan stresi azaltır. Düzenli tüketimi, konsantrasyonu yükseltip kaygının azalmasına yardımcı olur.

Matcha Çayı Nasıl Yapılır?

Matcha çayı, bir fincan ya da bardak yerine porselen bir kasede hazırlanıyor. Hazırlayacağınız kaseyi önce sıcak su dökerek ısıtmalısınız. Ardından çayın özel karıştırıcısı olan bamboo whiski ıslatın. Eğer yoksa, bunun yerine mutlaka metal olmayan bir karıştırıcı ya da tahta kaşık kullanın.

1-2 gram matchayı kaseye koyup üzerine bir fincan sıcak su ekleyin. Su ve çayı köpürterek karıştırın. Hazırlanan çayı fincanınıza dökerek ya da arzu ederseniz hazırladığınız kaseden içebilirsiniz. Oldukça geleneksel bir hazırlanışı olan bu çayın vücuda iyi gelen zengin içeriğinden tamamen faydalanabilmek için hazırlanış şekline dikkat etmek gerekiyor.

Matcha Latte Nasıl Yapılır? 

Matcha Latte, klasik Matcha çayının hazırlanış süreci ile benzerlik gösterir. Burada yarım fincan sıcak su ve süt ya da bitkisel süt kullanabilirsiniz. Kaseye koyduğunuz matchanın üzerine sıcak su dökün ve köpürterek karıştırın. Daha sonra üzerine bir fincan sıcak sütü ekleyip karıştırmaya devam edin ve ardından karışımı fincana dökün.

Matcha’nın tadı başta size ağır geliyorsa, tarifteki gibi sütle hazırlayarak da bu eşsiz antioksidan kaynağı çayı tüketebilirsiniz.

Ürünlerimizde de kullandığımız, Chado Matcha Çayı’nın yapılışını izlemek için buraya tıklayın.

Etiketler: