Kuruyemişler, bitkisel bir beslenmede lezzetli ve besleyici bir özelliğe sahiptir. Protein, sağlıklı yağlar ve esansiyel vitamin ve mineraller kaynağıdırlar.

En popüler vegan protein kaynaklarından biri yer fıstığıdır. Fıstıkta, kolesterol seviyesini düşürmeye ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olan monosodyum yağları yüksektir. Aynı zamanda sağlıklı cilt ve saç için önemli olan vitamin E bakımından zengindir. Atıştırmalık olarak kendi başına ya da yoğurt veya smoothielere eklenerek protein ve sağlıklı yağlar almak için tüketilebilir.

Başka bir popüler ürün kaju. Kaju ağırlıklı olarak sağlıklı kemikler için önemli olan magnezyum, sağlıklı bir bağışıklık sistemi için esansiyel olan çinko ve demir bakımından zengindir. Aynı zamanda sağlıklı yağlar yüksektir ve kilo kontrolüne yardımcı olabilir. Kaju, vegan peynir ve kaju kremasında süt yerine kullanabilecek yumuşak bir dokuya sahip olduğu için vegan yemek ve hamur işi yaparken sıklıkla kullanılır.

Başka bir lezzet ise Antep Fıstığı’dır. Kan basıncını korur, potasyumu yüksektir ve aynı zamanda sağlıklı bir sinir sistemi için önemli olan B6 vitamini bakımından zengindir. Antep fıstığı aynı zamanda protein için mükemmel bir kaynaktır ve protein alımını arttırmak isteyenler için mükemmel bir atıştırmalıktır.

Ceviz de Omega-3 yağ asitleri yüksek olduğu için sağlıklı bir kalp için gerekli olan yağ asitlerini içermektedir. Aynı zamanda E vitamini ve B vitaminlerinin de iyi bir kaynağıdır. Kendileri lezzetli bir atıştırmalık olarak ya da çavdar ekmeği, yoğurt veya smoothie’lere eklenerek protein ve sağlıklı yağlar için ekstra bir destek olarak yenebilirler.

Fındık, zengin aroması ile çikolata ve kahveye harika uyum sağladığından vegan yemek ve hamur işi yaparken sıklıkla kullanılır.

Genel olarak kuruyemişler bitkisel, vegan beslenmeye eklenen lezzetli ve besleyici bir kaynaktır. Protein, sağlıklı yağlar ve esansiyel vitamin ve mineraller içeren bu gıdaları direk tüktebileceğiniz gibi %100 doğal ezme olarak Nuts’all ürünlerini de tercih edebilirsiniz.