Aflatoksin Nedir?

Aflatoksine Dair

Kurulduğumuz günden bu yana, sizlere sürekli “aflatoksinsiz” hammadeden bahsediyoruz. İyi de nedir bu aflatoksin? Bu işin gerçeği nasıl anlaşılır? Perdeyi biraz aralayıp, üretici olarak sizleri bilgilendirme görevimizi de yerine getirelim ve teknik detaylardan çok, en basit şekilde anlatıp, genel bir bilgi verelim istedik.

Aflatoksin Nedir?

Sıcak ve nemli ortamlarda gelişen küf kaynaklı, kanserojen, zehirli maddelere aflatoksin adı verilir. Yer fıstığı, fındık, ceviz, mısır, pamuk tohumu, hindistan cevizi gibi yağlı kuruyemiş ve tohumlarda, buğday, pirinç, soya incir, baharat, biber gibi gıdalarda bulunur ve karaciğer kanserini büyük oranda tetikleyen bir maddedir. Yapılan araştırmalarda, ülkemizde karaciğer kanserini en fazla etkileyen nedenin aflatoksin olduğu belirtilmekte bundan da başrolü yer fıstığı ve fındık almaktadır. Aflatoksin gözle görülemez ve özel laboratuvarlarda yapılan testlerle ölçülebilir.

Ürünlerin üzerine “aflatoksinsiz” gibi bir ibarenin yazılması yasaktır çünkü yasa “üretimde mecburi olarak aflatoksinsiz madde kullanımı gerektiği için, zorunlu şart olan bu durum yazılamaz” der. Peki tüm üreticiler aflatoksiniz hammadde ile mi üretim yapıyor? Maalesef cevap hayır! Üretim yapabilmeniz için yer fıstığı ve yağlı tohumlarda B1 olarak belirtilen değerini maksimum 5,B1+B2+G1+G2 toplamının da maksimum 10 olması gerekiyor (B1 karaciğer kanserine en çok neden olan değerdir) Bu iki değerde yazdığımız rakamlar, yasal olarak kabul edilebilir değerdir. Biz üretici olarak hammaddemizi alırken, bu değerlerin 1’den küçük 0’a yakın ve eşit olması prensibi ile hareket ederiz ve aksi değerdeki hammaddeyi kendi yaptığımız ve laboratuvarlarda yaptırdığımız testlerle kontrol ederek üretime almayız. Eğer bu değelerin maksimum sınırlarına yakın hammadde alırsak üreme sonucu aflatoksin artacağından yine sizlerin sağlığını riske atmış oluruz. Peki aflatoksinli hammadde kullananlar bu değeri nasıl düşürür? Seyreltme yöntemi ile yani aflatoksin değeri 20 ise, içine koyulacak olan, şeker, katkı maddeleri, yağ vb bileşenler haliyle 100 gram içindeki fıstığın oranını da düşüreceği için aflatoksin oranı da düşmüş olur. Bu en çok kullanılan yöntemdir.Ya da yasal sınırlara yakın ürün alarak üretim yaparlar. Bu durumda, denetimlerde numune alınsa dahi değer sınırda çıkacağı için firmaya üretim cezası kesilmez. Piyasada bir çok ürün bulunmasına rağmen, neden bazı ürünlerin daha yüksek fiyatla raflarda olduğunun en önemli açıklaması hammadde tedariğinde saklıdır. Sağlıksız hammadde ile sağlıklı ürün üretilemez, yasal olarak ceza alınmaması demek, sizler bu ürünlerden sıklıkla tükettiğinizde bu maddenin vücudunuzda birikmeyeceği anlamına da gelmez.

Aflatoksin Hakkındaki Gerçekler

Sizler gerçeklere nasıl ulaşacaksınız? Nuts’all olarak, aflatoksin raporlarını yayınlamamız ve bu bilgileri reklam  amaçlı kullanmamız yasaktır. Gerekli durumda sizleri bilgilendirmekle ise yükümlüyüz.Denetimlerden sorunsuz geçtiğine emin olduğunuz, ürünlerine güvendiğiniz, sizlerle iletişimde şeffaf olan firmaları tercih etmenizi öneririz. Ev yapımı, markasız, analizsiz ürünleri kesinlikle tercih etmemeli ve mümkünse kuruyemişçiden aldığınız ürünlerle de ezme yapmamalısınız. Aflatoksinsiz hammaddeyi üreticiler olarak önemli analiz bedelleri ödeyerek emin ederken, kavrulma, saklanma şartları belli olmayan, hele hele açık kuruyemişlerle üretim yapmanız, sağlıklı gıda tükettiğinizi sanırken sizi yukarıda saydığımız risklerle karşı karşıya bırakır.

Nuts’all markası olarak, zincir marketlerin denetim kanalları, bağımsız denetim kuruluşları, bağlı bulunduğumuz Tarım ll Müdürlüğü tarafından denetlenmekteyiz. Ayrıca Nilüfer Belediyesi’nin de gerçekleştirdiği denetimle Örnek İşyeri Belgesi almaya hak kazandık. İhracatçı da olan firmamız TS EN ISO 22000:2005 ve Helal Belgelerine sahiptir.

Tüm belge ve denetimlerden bağımsız olarak, ilk günden bu yana sizlerin güvenine layık olabilmek ve sizlerin “gerçek, sağlıklı” gıdaya ulaşması için çalışıyoruz. Bize sadece aflatoksinle ilgili sorularınızla ilgili değil, ürünlerle ilgili her konuda her zaman ulaşabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Merve Ülke

* Bu blogda kullanılan her yazının hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.

Etiketler: