Evde badem ezmesi nasıl yapılır?

Evde Badem Ezmesi Nasıl Yapılır?

Akdeniz ikliminin yaşandığı ülkemizde lezzetli ve kaliteli bademler yetiştirilmektedir. Datça Yarımadası’nda yetiştirilmesinin yanısıra Adıyaman, Muğla, İçel, Antalya, Malatya, Elazığ, Şanlıurfa, Denizli ve Karaman da badem yetiştirilmesi için uygun iklime sahiptir.

Bademin hem kuruyemiş hem de ezme olarak tüketilmesine artan ilgi sebebiyle market raflarında karşımıza pek çok badem ezmesi ürünü çıkmaya başladı. Peki, hangisini seçeceğiz ya da kendi badem ezmemizi nasıl yapacağız diyorsanız; size bu konuda bildiklerimizi aktarmak isteriz.

Değişmeyen ilk kuralımız, iyi bir ezme yapmak için kaliteli hammadde bulmanız gerektiği olacak. Biz Nuts’all badem ezmelerinde, %100 yerli ve aflatoksinsiz badem kullanmaya özen gösteriyoruz.

Bu noktada, ithal ürünlerden uzak durmanız gerektiğini belirtmekte fayda var. Taze ve kimyasal ilaçlara maruz kalmayan bademi bulmak ne yazık ki her zaman kolay olmuyor. Türkiye’nin toplam badem üretiminden tüketim ve ihracatımızı çıkardığımızda, kalan badem rezervlerimiz nüfusa yeterli gelmediği için başta Amerika (%61) olmak üzere, İran (%14) ve Özbekistan’dan (%12) badem ithalatı yapmaktayız. İşte bu yüzden, piyasada sıkça ithal bademlerle karşılaşmak mümkün.

Alacağınız bademin yeni hasat, aşırı derecede kavrulmamış, aflatoksinsiz olması gerekiyor. Bayat, kavrularak yağı çıkarılmış, tazeymiş gibi gözüken bir badem ile yapacağınız badem ezmesinin hem besin değeri olmayacak hem de maalesef vücudunuz aflatoksine maruz kalacak. Bu konu önceliğimiz olduğu için aflatoksin yazımızı okumanızı öneririz.

Aldığınız bademler eğer taze ve doğru kavrulmuşsa, ekstra kavurmanıza gerek olmayacaktır. Evde yapacağınız kavurma işlemi, bademin besin değerini de düşürecektir.

Badem Ezmesi Tarifi

  1. Bademleri, tamamen kuru olduğundan emin olduğunuz bir rondoya koyun.
  2. Rondonuzu önce en yavaş devrinde çalıştırın. Ara sıra durdurup kenarlarda biriken bademleri karıştırıp ürünün homojen olmasını sağlayın.
  3. Bademler tamamen parçalandıktan sonra rondonuzu bir kademe daha hızlı konuma getirin.

Eğer doğru yağ oranına sahip badem almadıysanız, bademler yağını salmayacak ve rondonuz zorlanacaktır. Bu aşamada bademler yağ salmamakta direniyorsa rondonuzu durdurmanızı öneririz. Aksi halde rondonuzu yakabilirsiniz.

  1. Bademler, kendi yağını yavaş yavaş salana kadar öğütmeye devam edin.
  2. Badem ezmesinin kıvamını nasıl sevdiğinize bağlı olarak rondonuzu durdurun.
  3. Badem ezmenizi, kuru ve kapağı hava almayacak şekilde kapanan bir cam kavanoza alın.

Bu badem ezmesi tarifi size çok basit gelecek; içine yağ, tuz, vb. başka bir şey eklenmeyecek mi diye soracaksınız; cevabımız hayır, çünkü badem de tıpkı fıstık gibi kendi yağı son derece sağlıklı olan bir besin. İlave yağ koymanız gerekiyorsa, aldığınız fındığın ya kavrulma şekli yanlıştır ya da bayattır.

Tuz ve şeker ilave etmeden hazırladığınız badem ezmenizi yerken dilediğiniz şekilde, reçel, bal, meyve ile tatlandırabilirsiniz.

Badem ezmenizi nemli olmayan, kuru bir dolapta saklamanızı ve yemeden önce üzerindeki yağı karıştırıp homojen hale getirmenizi öneririz.

Etiketler: