Fıstık Ezmesi Nedir?

Fıstık Ezmesi

Fıstık ezmesi, yer fıstığının ezilmesi ile elde edilen ve sabah kahvaltısıyla veya ara öğünlerde sıklıkla tüketilen, lif ve protein açısından zengin, atıştırmalık bir besindir. Üretiminde çiğ ya da kavrulmuş yer fıstığı kullanılabilir. En çok tercih edilen ve üründe aflatoksin ürememesi için de doğru olan yöntem, fıstığı belli bir nem oranına kadar kavrularak kullanılmasıdır.

Fıstık Ezmesi Besin Değeri

Fıstık ezmesi kalori olarak bir çok besine göre yüksek kalori değerine sahip olsa da düşük karbonhidrat oranı nedeniyle özellikle ketojenik diyetlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. İçeriğinde yüksek oranda lif ve sağlıklı yağ bulunan fıstık ezmesi, sporcu beslenmesinin de en önemli ve doğal parçalarından biridir. Ayrıca yer fıstığının içinde magnezyum, çinko ve E vitamini de bulunur ve tüm bunlar hafızanın güçlü olmasını sağlayan beyin fonksiyonlarını destekler.

Şekersiz fıstık ezmesi, içeriğinde şeker, tuz, ilave yağ bulunmadığı için son derece sağlıklı bir atıştırmalıktır. Yer fıstığının kendi içerdiği yağ ile ürettiğimiz fıstık ezmelerimizde doymamış yağ oranı çok yüksektir. Katkısız fıstık ezmesi, size ihtiyacınız olan magnezyum, kalsiyum, potasyum, demir ve diğer mineralleri de sağlayacaktır. Fıstık ezmesi alırken tercih ettiğiniz ürünün aflatoksin içermiyor olmasına özen göstermeyi unutmayın.

Fıstık ezmesi hakkında daha detaylı bilgi almak için “Fıstık Ezmesinin Faydaları” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Merve Ülker

* Bu blogda kullanılan her yazının hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.

Etiketler: