Bir Tatlı Kaşığı Fıstık Ezmesi Kaç Kalori?

Fıstık Ezmesi Kalori

100 gramlık fıstık ezmesi yaklaşık 650 kalori, 27 gram protein ve 12 gram diyet lifidir. Ancak kalori sayarak beslenmenin yüzde yüz doğru bir beslenme şekli olduğunu söyleyemeyiz. Elbette ki hesapsızca yemekten bahsetmiyoruz ancak esas önemli olan kalorileri hangi besinlerden aldığımızdır. Gün içinde atıştırabileceğimiz üç ürün üzerinden konuyu örneklendirelim:  

Bir tatlı kaşığı fıstık ezmesi yaklaşık 10 gramdır.

Bir çikolatalı gofret yaklaşık 40 gramdır.

Bir paket çubuk kraker ise yaklaşık 32 gramdır.

Aşağıdaki tabloda göreceğiniz üzere, bir tatlı kaşığı fıstık ezmesi yaklaşık 10 gramdır ve toplamda 64 kaloridir. Bu 64 kaloriyi alırken protein, lif ve doymamış yağları da günlük beslenmenize dahil etmiş olacaksınız. Bu da sizi uzun süre tok tutacak. Ayrıca üründeki karbonhidrat değeri çok düşük olduğu, yani şeker içermediği için insülin seviyenizi hızla yükseltmeyecektir. Ancak diğer iki atıştırmalık için ne yazık ki aynı şeyleri söylememiz mümkün değil. Alacağınız kalorilere ilave olarak yüksek oranda karbonhidrat ve doymuş yağ da tüketmiş olacaksınız. Çok hızlı bir şekilde yükselen kan şekeriniz, sizi önce enerjik hissettirecek sonra yine acıkacaksınız. Bu iki üründe de trans yağ bulunmaktadır, üreticiler bu bilgileri genelde ürün paketlerinde içerik kısmına yağ olarak yazsalar da bizlerin yaptığı gibi doymuş ve doymamış yağ olarak ayrımı net olarak ürün etiketlerine eklemezler.

Hızla kilo verdiren diyetler, zayıflatan mucize içecek ve besinler, yağ yaktıran iksirler ciddi ve tehlikeli bir pazarlama tekniğinden başka bir şey değildir. Hiçbir yiyecek, kontrolsüzce yenildiği durumda kilo aldırmama özelliğine sahip değildir, zira vücudumuz oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla, “Ye ve spor yaparak yediklerini yak.” gibi bir sistemle çalışmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Dr. Alp Sirman, “Sağlık Balonları” isimli kitabında, “Aynı besin her kişide günün farklı saatlerinde, beraberinde tükettiği diğer besinlerle ve/veya hormonal durumuyla ilişkili olarak farklı şekilde metabolize edilir.” demekte ve şöyle devam etmektedir; “Kalorileri sayarak sağlıklı beslenemezsiniz”*

Tuz Şeker Yağ

Metropol hayatının getirdiği hız, stres ve aşırı iş yükü; hemen hepimizin sağlığını tehdit etmektedir. Tüm bu yapının içinde gıda endüstrisi de boş durmamakta ve bizleri ‘mutlu’ edeceğini iddia ettiği ürünleri ardı ardına gözler önüne sermektedir. Günümüzde market raflarında gerçek gıdaya ulaşmak gittikçe zorlaşmakta. Bizlere düşen en önemli görev ise bıkmadan etiket okumaktır. Etiketlerin içeriğini anlamıyorsak mutlaka araştırmalıyız. Michael Moss, “Tuz, Şeker, Yağ” kitabında bu durumu; “İşlenmiş gıda ürünlerindeki yağ, şeker ya da tuz oranını azaltmak üreticiler için hiç kolay değildir. Ürünlerin tadının ya da dokusunun bozulmasına izin vermezler çünkü satışları düşer.” şeklinde açıklamaktadır.

Doymuş yağlar, kandaki kolesterol düzeyinin yükselmesinin başlıca sebebidir, balmumu kıvamındaki bu madde, kalp krizlerine ve felçlere davetiye çıkarır ve ilaç endüstrisi için de hatırı sayılır bir gelir kaynağı oluşturmaktadır.”

Gıda ve ilaç sektörünün devlerinin ayrı gruplar olduğunu düşünürsek hiç haksız sayılmaz. Bizler ‘gerçek’ bir kaşık yer fıstığı ezmesi kaç kalori diye araştırırken, aslında onu nasıl tüketeceğimizi, üreticisini, yediğimiz her fıstık ezmesinin ezme üretimi için kullanılabilecek özelliklere sahip olup olmadığını da araştırmalıyız. Bu besini günlük besin piramidimizin içinde en etkin faydalanacağımız saatlere koymalı, böylece kan şekerimizdeki ani değişiklikleri engellemeliyiz. 

Fıstık ezmesi, tüm diğer gıdalar gibi doğru oranda ve zamanda tüketildiğinde içerdiği vitamin ve minarelerle son derece sağlıklı ve besleyici bir atıştırmalıktır. Nuts’all, bir çok farklı çeşidi ile günün farklı zamanlarında, ihtiyacınıza göre tükeceğiniz ezmeleri, besin değerlerini koruyarak, gerçek gıda niteliğinde sizlere sunmaktadır.

Tablo:

1 Tatlı Kaşığı Fıstık Ezmesi – 10 Gram

Enerji (kcal):64,00
Toplam Yağ:5,47
Doymuş Yağ:1,47
Trans yağ:0,00
Tekli Doymamış Yağ:2,91
Çoklu Doymamış Yağ:1,68
Karbonhidrat:0,58
Diyet Lifi:1,22
Protein:2.72
Tuz:0,01


1/2 Çikolatalı Gofret – 20 Gram

Enerji (kcal):110,00
Toplam Yağ:6,4
Doymuş Yağ:5,9
Trans yağ: 
Tekli Doymamış Yağ: 
Çoklu Doymamış Yağ: 
Karbonhidrat:11,7
Diyet Lifi:1
Protein:1,2
Tuz:0,1


Çubuk Kraker – 15 Gram

Enerji (kcal):60
Toplam Yağ:0,88
Doymuş Yağ:0,40
Trans yağ: 
Tekli Doymamış Yağ: 
Çoklu Doymamış Yağ: 
Karbonhidrat:11,3
Diyet Lifi:0,48
Protein:1,5
Tuz:0,72


Kaynakça:

* Alp Sirman: Sağlık Balonları – Doğan Kitap 2020

** Michael Moss: Tuz, Şeker, Yağ – Pegasus 2013

Merve Ülker

* Bu blogda kullanılan her yazının hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.

Etiketler: