Fındık ezmesi ile fıstık ezmesi arasında hangisini tercih etmeli? Fındık ezmesi mi yoksa fıstık ezmesi mi daha sağlıklı?

Fındık Ezmesi mi? Fıstık Ezmesi mi? Hangisini tercih etmeli?

Bu sorunun cevabı, iki ezme türünü günlük beslenmenizde nasıl tüketeceğinize bağlıdır. Kuruyemişlerden yapılan ezmeler; besin değeri, yağ oranları ve protein değerleri ile birbirlerinden önemli ölçüde ayrışmaktadır. Eğer bitkisel protein ağırlıklı beslenmeyi tercih ediyorsanız, spor yapıyorsanız ve daha lifli besinler tercih ediyorsanız; önceliğiniz fıstık ezmesi olabilir.

Az yağ tüketmek istiyorum, kalorisi daha düşük olsun ve ben tam bir fındık tutkunuyum diyorsanız o zaman fındık ezmesi sizin için harika bir besin olacaktır.

Biraz daha detaya inmek isterseniz; gelin, fındık ezmesi ve fıstık ezmesinin besin değerlerini birlikte inceleyelim.

Fındık ve Fıstık Ezmesinin Besin Değeri ve Kalori Karşılaştırması

Fıstık ezmesinin besin değerine baktığımızda, 100 gram doğal ve şekersiz fıstık ezmesinin 649 kalori olduğunu; 27 gram protein içerdiğini görüyoruz. Bir tatlı kaşığı şekersiz fıstık ezmesi ise yaklaşık 10 gramdır ve toplamda 64 kaloridir. 100 gramında 12 gram lif olan fıstık ezmesi, sizi uzun süre tok tutar ve aniden bastıran tatlı krizlerinizi engeller. Dolayısıyla diyet yapıyorsanız menünüze güvenle ekleyebilirsiniz.

Doymamış yağ bakımından zengin olan fıstık ezmesinin 100 gramında 29 gram tekli doymamış yağ, 17 gram çoklu doymamış yağ bulunur. Yani fıstık ezmesi için rahatlıkla sağlıklı yağ deposudur diyebiliriz. Kalp sağlığına iyi gelen doymamış yağ kaynağı olan fıstık ezmesi, aflatoksinsiz olduğu sürece sindirip sistemi gibi diğer organlarınıza da iyi gelecektir.

Fındık ezmesine baktığımızda ise içinde potasyum, magnezyum ve kalsiyumun yanı sıra sodyum da olduğundan, beslenmesinde sodyum kısıtlaması yapanlar için en iyi atıştırmalıklardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Beş gramlık bir tatlı kaşığı şekersiz ve doğal fındık ezmesi 35 kaloridir. Bu 35 kaloriyi alırken protein, lif ve doymamış yağları da günlük beslenmenize dahil etmiş olacak ve uzun süre tok hissedeceksiniz.

Ayrıca karbonhidrat değeri çok düşük olduğu, yani şeker içermediği için insülin seviyenizi hızla yükseltmeyecektir. Dolayısıyla kontrollü bir şekilde tükettiğiniz müddetçe fındık ezmesi size kilo aldırmayacaktır. 100 gramlık bir fındık ezmesi kavanozunda, 708 kalori ve 13 gram protein vardır.

Fındık ve fıstık ezmeleri haricindeki atıştırmalıklardan örnek vermek gerekirse; bir çikolatalı gofret yaklaşık 40 gram, bir paket çubuk kraker ise yaklaşık 32 gramdır. Ancak alacağınız kalorilere ilave olarak yüksek oranda karbonhidrat ve doymuş yağ da tüketmiş olacaksınız. Çok hızlı bir şekilde yükselen kan şekeriniz, sizi önce enerjik hissettirecek sonra yine acıkacaksınız. Bu iki üründe de trans yağ bulunmaktadır.

Fındık Ezmesi mi Yoksa Fıstık Ezmesi mi Daha Sağlıklı?

Çoğu üretici bu bilgileri ürün paketlerinde içerik kısmına yağ olarak yazsalar da doymuş ve doymamış yağ olarak ayrımı net olarak ürün etiketlerine eklemezler. Bu yüzden gıda alışverişi yaparken dikkatli olmakta, yazan her şeyi iki kere okumakta fayda var. Aşağıdaki tablolarda Nuts’all fındık ve fıstık ezmelerinin besin değeri karşılaştırmalarını bulabilirsiniz.

Aslında her zaman dediğimiz gibi, kalorileri saymayı değil bu kalorileri nereden, nasıl ve günün hangi saatinde aldığımızı takip etmeyi alışkanlık haline getirirsek hem yediklerimizden daha çok zevk alırız, hem de sağlıklı besleniriz.

Hangi ezme sizin favoriniz bilmiyoruz ama Nuts’all çeşitleri içinde mutlaka seveceğiniz bir lezzetle sizi buluşturacağımıza eminiz! 🙂

1 Tatlı Kaşığı Fındık Ezmesinin Besin Değeri
Enerji (kcal)35,4
Toplam Yağ3,35
Doymuş Yağ:0,545
Trans yağ:0
Tekli Doymamış Yağ:2,485
Çoklu Doymamış Yağ:0,32
Karbonhidrat0,315
Diyet Lifi0,735
Protein0,635
Tuz0
1 Tatlı Kaşığı Fıstık Ezmesinin Besin Değeri
Enerji (kcal)64
Toplam Yağ5,47
Doymuş Yağ:1,47
Trans yağ:0
Tekli Doymamış Yağ:2,91
Çoklu Doymamış Yağ:1,68
Karbonhidrat0,58
Diyet Lifi1,22
Protein2,72
Tuz0,01
Etiketler: