Fındık Ezmesi Nasıl Yapılır

Evde Fındık Ezmesi Nasıl Yapılır?

Fındık cenneti ülkemizde fındığı kuruyemiş olarak yemekten sonra en sevilen şeylerden biri de ezme olarak tüketmek. Market raflarında onlarca çeşit fındık ezmesi ve kreması bulmanız mümkün. Peki bunların hiçbirini istemiyorum, evde kendi ezmemi nasıl yapabilirim diyorsanız, dikkate almanız gereken önemli püf noktaları var. Önce bunlardan bahsedelim.

Evde fındık ezmesi nasıl yapılır?” şeklinde şöyle bir araştırma yaptığınızda karşınıza pek çok tarif çıkacak. Ancak unutmamak gerekiyor ki iyi bir ezme yapmak için önce seçtiğiniz fındıkların kaliteli olması gerekiyor. 

İyi fındık tanımı çok karmaşık değil ama iyi hammaddeye ulaşması da bir o kadar zor. Alacağınız fındığın aşırı derecede kavrulmamış ve aflatoksinsiz olması gerekiyor. Bayat, kavrularak yağı çıkarılmış, tazeymiş gibi gözüken fındıklar ile yapacağınız ezmenin hem besin değeri olmayacak hem de maalesef vücudunuz aflatoksine maruz kalacak. Bu konu önceliğimiz olduğu için aflatoksin yazımızı okumanızı öneririz.

Fındık Ezmesi Tarifi

Başlamdan önce en önemli konuyu tekrarlamakta fayda var: Fındıklar asla fırında veya tavada tekrar kavrulmamalı. Bu hem yanlış bir kavurma yapmanıza hem de fındığım içindeki faydalı yağ ve besin değerlerini yok etmenize neden olacaktır.

Sağlıklı ve taze olduğundan emin olduğunuz bir fındık bulduysanız, hemen yapmaya başlayalım:

  • Fındıkları tamamen kuru olduğundan emin olduğunuz bir rondoya koyun.
  • Rondonuzu önce en yavaş devrinde çalıştırın. Ara sıra durdurup kenarlarda biriken fındıkları karıştırın ve ürünün homojen olmasını sağlayın.
  • Fındıklar tamamen parçalandıktan sonra rondonuzu bir kademe daha hızlı konuma getirin.
  • Fındıklar kendi yağını yavaş yavaş salana kadar öğütmeye devam edin.
  • Fındık ezmesinin kıvamını nasıl sevdiğine bağlı olarak rondonuzu durdurun veya bir süre daha çalıştırmaya devam edin.
  • Şimdi fındık ezmenizi kuru ve kapağı hava almayacak şekilde kapanan bir cam kavanoza alın.

Fındık ezmesi yapımı size çok basit gelecek; içine yağ, tuz, vb. başka bir şey eklenmeyecek mi diye soracaksınız; cevabımız hayır, çünkü fındık da tıpkı fıstık gibi kendi yağı son derece sağlıklı olan bir besin. İlave yağ koymanız gerekiyorsa, aldığınız fındığın ya kavrulma şekli yanlıştır ya da bayattır.

Tuz ve şeker ilave etmeden hazırladığınız fındık ezmenizi yerken dilediğiniz şekilde, reçel, bal, meyve ile tatlandırabilirsiniz.

Fındık ezmenizi nemli olmayan, kuru bir dolapta saklamanızı ve yemeden önce üzerindeki yağı karıştırıp homojen hale getirmenizi öneririz.

Afiyet olsun!

Etiketler: