Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır?

Evde Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır?

Sağlıklı ve iyi bir fıstık ezmesi yapabilmek için öncelikle iyi tarım ve ilaçsız üretilmiş yer fıstığına ihtiyacınız var. Yer fıstığı seçerken en önemli kriteriniz, fıstığın aflatoksin içermemesi olmalıdır. Aflatoksin, karaciğer kanserine neden olan bir küftür ve maalesef bu küfü her zaman gözle görmeniz mümkün değil. Örneğin, bizim üretimimizde gelen hammaddenin laboratuvarlardan alınmış aflatoksin analizleri uygunluğu kontrol edilmekte ve sonra üretime başlanmaktadır. Aynı zamanda, hammaddenin pestisit analizlerinin de temiz olması gerekmektedir.

Maalesef tüketicilerin dışarıdan açık olarak aldıkları yer fıstıklarında bu analizleri temin edebilmeleri imkansız olduğu için evde sağlıklı bir gıda yaptığımızı sanarken aslında sinsi bir hastalığın da alt yapısını hazırlıyor olabiliriz.

Fıstık Ezmesi Yapımı

Peki temiz, ilaçsız, aflatoksin içermeyen bir yer fıstığı temin edebildiysek, basit bir fıstık ezmesi nasıl yapılır?

Öncelikle, birçok tarifte karşınıza çıktığı gibi kavrulmuş bir yer fıstığını daha fazla kesinlikle kavurmayın. Aşırı kavurma, fıstığın besin değerlerini yok edeceği gibi içindeki sağlıklı yağların, trans yağa dönüşmesine de neden olacaktır.

Üretimde kullandığımızı fıstıklarda aflatoksin ürememesi ve sizlere en taze şekilde gelmesi için ürünlere özel bir kavurma yapılmakta ve içindeki nem oranı belli bir seviyeye düşürülmektedir. Bundan daha fazlası, ürünün tüm besin değerini kaybetmesine ve sağlıksız hale dönüşmesine neden olur.

En önemli noktalara değindiğimize göre hadi başlayalım!

Fıstık Ezmesi Tarifi

Aldığınız yer fıstıklarını, tamamen kuru olduğundan emin olduğunuz bir rondoya koyun.

  • Rondonuzu önce en yavaş devrinde, çalıştırın. Ara sıra durdurup kenarlarda biriken fıstıkları karıştırmaya devam edin.
  • Fıstıklar tamamen parçalandıktan ve homojen hale geldikten sonra, rondonuzu hızlı konuma getirin.
  • Fıstık, kendi yağını yavaş yavaş salana kadar öğütmeye devam edin.
  • Fıstık ezmesinin kıvamını nasıl sevdiğine bağlı olarak rondonuzu durdurun.
  • Fıstık ezmenizi, kuru ve kapağı hava almayacak şekilde kapanan bir cam kavanoza alın.

Bu tarif size çok basit gelecek, içine yağ, tuz, başka bir şey eklenmeyecek mi diye soracaksınız; cevabımız hayır, çünkü yer fıstığı, kendi yağı son derece sağlıklı olan bir besin. İlave yağ koymanız gerekiyorsa, aldığınız fıstığın kavurması yanlıştır ya da bayattır. Tuz ve şeker ilave etmeden hazırladığınız fıstık ezmenizi yerken dilediğiniz şekilde, reçel, bal, meyve ile tatlandırabilirsiniz.

Fıstık ezmenizi, nemli olmayan, kuru bir dolapta saklamanızı ve yemeden önce üzerindeki yağı karıştırıp homojen hale getirmenizi öneririz.

Afiyet olsun!

* Nuts’all fıstık ezmesi ürünlerini satın almak isterseniz, hem kavanoz hem de kiloluk seçeneklerimizi inceleyebilirsiniz.

Merve Ülker

* Bu blogda kullanılan her yazının hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.

Etiketler: