Fındık ezmesi bilinçli tüketildiğinde kilo aldırmaz.

Fındık Ezmesi Kalori ve Besin Değeri

Türkiye’de en sevilen kuruyemişlerin başında gelen fındık, hemen her öğün tüketilebilmesi ve pek çok tarife lezzet katmasıyla yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Fındık ezmesi olarak da tüketebileceğiniz fındığı, daha sağlıklı ve doğru bir şekilde beslenmemize nasıl dahil edebileceğinizi düşünüyorsanız, paylaştığımız bu bilgiler size fikir verecektir.

Örnek olarak, 2 yemek kaşığı (30gr) Nuts’all şekersiz fındık ezmesi besin değerlerini paylaşalım:

Enerji (kcal) :212
Toplam Yağ:20,1
Doymuş Yağ:3,27
Trans yağ :0
Tekli Doymamış Yağ:14,91
Çoklu Doymamış Yağ:1,92
Karbonhidrat :1,89
Diyet Lifi:4,41
Protein:3,81
Tuz0,01

Beslenmemizde dikkat etmemiz gereken en önemli konu, kaloriyi hangi gıdalardan aldığımızdır. Günlük kalori alımında sağlıklı yağların ve taze gıdaların olması, kalp ve damar sağlığımızı koruma bakımından önemlidir. Fındık ezmesi, her ne kadar yağ ve kalori açısından birçok gıdaya göre yüksek değerlere sahip gibi görünse de sağlıklı, lifli ve uzun süre tok tutan bir besindir.

Fındık ezmesindeki doymamış yağ, birçok araştırma sonucuna göre kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir. Ayrıca potasyum ve kalsiyum bakımından da oldukça yüksek değere sahip olan fındık ezmesi, demir, A vitamini ve C vitamini de içermektedir.

Fındık Ezmesi Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Sağlıklı ve dengeli beslenenler, sporcular, vegan ve ketojenik beslenen kişilerin beslenmelerinde yer verdiği fındık ezmesi, lif, protein ve sağlıklı yağlar içerir. Aynı kaloriye sahip meyve, smoothie, protein tozu vb. besinleri tüketmek yerine, fındık ezmesi yemeniz hem daha az karbonhidrat almanızı hem de uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır.

Doğal fındık ezmeleri şeker içermediği için, krema ürünler gibi anında kana karışarak size sahte bir tokluk hissi vermez. Dolayısıyla fındık ezmesi bilinçli tüketildiğinde, kalori değeri yüksek olmasına rağmen kilo aldırmaz. Hatta günlük beslenmenizin bir parçası olarak tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı bile olur.

Önemli olan aldığınız kaloriden çok, o kaloriyi hangi besinden aldığınızdır. Günlük 1500 kalori ile beslenen bir kişi sadece atıştırmalıklar, yüksek yağlı işlenmiş gıdalar yerse hem kilo alacak hem de kalp damar sağlığını riske atacaktır. Fakat işlenmemiş gıdalar, taze sebze, kuruyemiş ile beslenen bir kişi hem sağlığını koruyacak hem de daha düşük karbonhidrat alarak uzun süre tok kaldığı içi açlık krizleri yaşamayacaktır. Besin değerlerini doğru analiz edip ona göre bir beslenme düzeni oluşturarak kilonuzu sabit tutabilir, kilo verebilir ya da isterseniz kilo alabilirsiniz.

Diyette Fındık Ezmesi Yenir mi?

Diyet yaparken fındık ezmesi yenir ancak hangi fındık ezmesini yediğinize dikkat etmeniz gerekiyor. Piyasada, özellikle de ülkemizde fındık ezmesi sık sık fındık kreması ile karıştırılmaktadır. İçeriğinde, yağ, rafine şeker, kimyasal bileşenler, peynir altı suyu vb. içerikler olan ürünler, doğal fındık ezmesi kategorisine girmezler. Tamamen doğal içeriklere sahip fındık ezmeleri hem kilo vermenize yardımcı olur hem de diyetinizde rahatlıkla yemeniz için uygundur.

Nuts’all fındık ezmesini karbonhidrat oranı yüksek ekmek, kruvasan, simit gibi gıdalarla birlikte tüketmediğiniz sürece yedikten belli bir süre sonra sindirimi başlayacak ve uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır. Bu şekilde bilinçli tüketilen fındık ezmesi size kilo aldırmaz, aksine kilo vermenize yardımcı olabilir.

Fındık Ezmesi ve Kas Yapımı 

Fındık ezmesi, içeriğindeki protein, lif, kalsiyum ve potasyum nedeniyle hem kemik hem de kas sağlığı için faydalıdır. Tüm sağlıklı ve doğal yağlar gibi fındık ezmesi yağı da vücudumuz için iyi bir enerji kaynağıdır. 

Spor ve günlük beslenme programınıza göre doğru gramajda tüketeceğiniz fındık ezmeleri, size ihtiyacınız olan demir, kalsiyum ve sodyumu sağlar. Uzun süreli tokluk yaşatacağı için sık sık ara öğün yapma ihtiyacı hissetmezsiniz. Bu da insülin seviyenizin daha dengeli kalmasını ve uzun süre yorulmadan spor yapabilmenizi sağlar.

Etiketler: