Fıstık Ezmesi Kilo Aldırır mı?

Fıstık Ezmesi Besin Değeri

Fıstık ezmesi, lezzetli ve sevilen bir besin olması nedeniyle kahvaltı ve ara öğünlerde tercih edilmektedir. Kilo alımı ve fıstık ezmesi arasında doğru bir orantı olmamakla birlikte, fıstık ezmesini günlük beslenmemize dahil ederken besin değerlerini doğru analiz etmemiz gerekiyor.

Örnek olarak, 2 yemek kaşığı (30gr) Nuts’all şekersiz fıstık ezmesi besin değerlerini paylaşalım:

Enerji (kcal) :194
Toplam Yağ:16,41
Doymuş Yağ:2,94
Trans yağ :0
Tekli Doymamış Yağ:8,73
Çoklu Doymamış Yağ:5,04
Karbonhidrat :1,74
Diyet Lifi:3,66
Protein:8,16
Tuz0,03

Beslenmemizde dikkat etmemiz gereken en önemli konu, kaloriyi hangi gıdalardan aldığımızdır. Günlük kalori alımında sağlıklı yağların ve taze gıdaların olması, kalp ve damar sağlığımızı korumamızda da çok önemlidir. Fıstık ezmesi her ne kadar yağ ve kalori açısından birçok gıdaya göre yüksek değerlere sahip gibi görünse de sağlıklı, lifli ve uzun süre tok tutan bir besindir.

Fıstık ezmesindeki doymamış yağ, birçok araştırma sonucuna göre kolesterolü de düşürücü etkiye sahiptir. Fıstık ezmesinde yüksek oranda proteinin yanı sıra, magnezyum, B6 vitamini, manganez, E vitamini ve B3 vitamini de bulunmaktadır.

Fıstık ezmesi kilo vermenize yardımcı olabilir

Özellikle sporcular, vegan ve ketojenik beslenen kişilerin beslenmelerinde yer verdiği fıstık ezmesi, yüksek oranda protein ve lif içerir. Aynı kaloriye sahip meyve, smoothie, protein tozu vb. besinleri tüketmek yerine, fıstık ezmesi yemeniz hem daha az karbonhidrat almanızı hem de uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır.

Önemli olan aldığınız kaloriden çok, o kaloriyi hangi besinden aldığınızdır. Günlük 1500 kalori ile beslenen bir kişi sadece atıştırmalıklar, yüksek yağlı işlenmiş gıdalar yerse hem kilo alacak hem de kalp damar sağlığını riske atacaktır. Fakat işlenmemiş gıdalar, taze sebze, kuruyemiş ile beslenen bir kişi hem sağlığını koruyacak hem de daha düşük karbonhidrat alarak uzun süre tok kaldığı içi açlık krizleri yaşamayacaktır.

Sonuç olarak fıstık ezmesi kalori değeri yüksek olsa da size kilo aldırmaz hatta kilo vermenize yardımcı bile olabilir ancak günlük beslenmenizin bir parçası olarak dengeli tüketmeniz şart. Besin değerlerini doğru analiz edip ona göre bir beslenme düzeni oluşturmalısınız.

Kas yapımını artıran yiyecekler

Spor salonları, kaslı ve sağlıklı vücut hayali kuran üyelerle dolu olmasına rağmen, sizce neden çevremizde çok az kaslı ve fit vücuda sahip insan var?

Bu kadar çaba boşuna mı? Daha önce defalarca diyet yaptınız, spor salonlarda saatlerce vakit harcadınız ancak hep başa mı döndünüz? Bu yazı size ulaştığına göre, fıstık ezmesiyle ilgili en doğru bilgileri alacağınız yerdesiniz demektir. Kaslarımızın artması için kaliteli proteine ve iyi yağlara ihtiyacımız var. Başlıca protein ve yağ kaynaklarını hatırlayalım:

  • Yağsız kırmızı etler
  • Hindi, tavuk
  • Balık
  • Yumurta
  • Fıstık, badem ezmesi 
  • Mercimek, nohut gibi baklagiller
  • Tofu
  • Doğal sebzeler
  • Avokado, keten tohumu, ceviz, kaju, badem
  • Soya 

Aslında işin sırrı çok basit çünkü Nuts’all size fıstık gibi bir fiziğe sahip olmanız için gerekli protein ve sağlıklı yağları en lezzetli haliyle sunuyor. İstikrarlı bir şekilde hep birlikte hadi şunları yapalım:

Sık sık ve az yemeyi bırakıyoruz

Birçok bilimsel araştırma, insan vücudunun uzun süreli açlığa son derece dayanıklı olduğunu ve bu açlık sürelerinde hücrelerin kendini onardığını ve vücudumuzun gençleştiğini göstermiştir.

Aralıklı oruç diyeti, “if diyeti” yani intermittent fasting; hem sürdürülmesi çok pratik hem de en etkili beslenme biçimlerinden biridir. Bu diyette, belli saat aralıklarında yiyerek uzun süre aç kalıp metabolizma hızlandırılmaktadır. 16:8 – 18:6 – 20 hatta 36 saat aç kalarak yapılan bu diyetin en yaygın hali 16:8’dir.

Son öğünün akşamları en geç 19:00’da yapılması önerilen bu diyette 16:8’i seçtiyseniz 16 saat aç kalacak 8 saat yemek yiyeceksiniz demektir. 8 saat içinde de 2 öğün yapmanız önerilmektedir.

Burada amaç, bu iki öğünün, protein, yağ, vitamin, lif ve karbonhidrat ölçülerinin ayarlı ve sağlıklı olmasıdır. Hem sağlıklı, hem hızlı hem de güvenilir bir şekilde kilo vereceğiniz bu beslenme tarzında Nuts’all fıstık ezmesi, sağlıklı yağ, lif ve protein kaynağı olarak sizlerin yanında olacak.

İlk öğününüzde işte, yolda, seyahatte, okulda, sporda bile olsanız, yanınıza alacağız kahvaltılıklarınıza tüpte nuts’all fıstık ezmesi ekleyerek, ihtiyacınız olan protein, yağ, lif ve kaloriyi en lezzetli şekilde tamamlayabilirsiniz.

Kaslar mutfakta yapılır kuralını unutmuyoruz

Çok yaygın ve bilinen bir kuralı tekrarlamakta fayda var: %70 yemek %30 egzersiz. En iyi antrenman bile, kötü bir beslenmeyi telafi edemez. 70/30 kuralını hayat tarzınız haline getirirseniz, daha önce yaptığınızdan çok daha az sporla çok daha sağlıklı ve fit olacağınızı görecek ve işin sırrını çözenler arasına katılacaksınız.

Sadece kilo vermek için yapılan ağır antrenmanlar, uzun süreli sakatlıklara da neden olmakta. Bu nedenle, her şeyin sürdürülebilir olanı değerli olduğu için öncelikle yeme alışkanlığımızı değiştirip, bunu da kendimize uygun bir sporla desteklememiz, uzun süre çok daha sağlıklı yaşamamızı sağlayabilir.

Evde yemek yapmak her ne kadar bir çok insan için zor olsa da, pratik tarifler ile çok az kalorisi olan, içeriğini bildiğiniz besinleri tüketmenizi de sağlar. Evde yapacağınız yemek ve atıştırmalıklarda çok daha ekonomik olan Nuts’all kiloluk ürünleri kullanabilirsiniz.

Spordan sonra atıştırmak ve açlık krizlerinizi engellemek için yapabileceğiniz sağlıklı tariflere, Nuts’all blog ile ulaşabilirsiniz.

Fıstık ezmesinin faydalarına dair detaylı bir okuma yapmak isterseniz, bu yazıyı okumanızda yarar var.

Merve Ülker

* Bu blogda kullanılan her yazının hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.

Etiketler: